יום שבת, 16 בינואר 2021

שלד ‏האדם, ‏ ‏עצמות ‏ודרכי ‏תחזוקה


קרדיט לתמונה: www.Unsplash.com


❓הידעתכם שבגוף האדם יש 206 עצמות. 

🏗️ השלד הוא הבסיס והתמיכה באיברים הפנימיים ומגן עליהם, השלד מהווה נקודות אחיזה של מערכת השרירים והחשוב מכול הוא מפעל החיים שלנו, במח העצם נוצרים תאי הדם. 

🦴 העצם הגדולה ביותר היא עצם הירך, אורכה בממוצא של 46 ס"מ. והעצם הקטנה ביותר בגוף האדם היא באוזן, אורכה בין 2.5 ל 3.5 מ"מ. יחד עם עצמות הפטיש והסדן שמרכיבות את מבנה הממברנה. 

⚠️ לשלד יש תפקידים רבים וחשובים ביותר:

1️⃣ תמיכה מבנית לרקמות הגוף. השלד מהווה את הבסיס שעליו הכול מחובר. דומה לשלד של מבנה בניין או השאסי של רכב. ללא השלד הגוף יהיה רופס, לא יציב ובסוף יקרוס.
2️⃣ הגנה על איברים פנימיים. השלד מגן על האיבריים החשובים ביותר בגופנו כגון, מוח, לב, ריאות, מערכת העיכול ועוד. 
3️⃣ עוגן לשרירים ומנוף לתנועה. השלד מהווה את נקודות החיבור של השרירים. מבלי אפשרות חיבור השרירים לנקודה קבועה, סיבי השריר לא יוכלו לבצע כיווץ והרפיה ולא יתאפשר לבצע פעולות תנועתיות. 
4️⃣ מאגר מינירלים (סידן, זרחן). 
5️⃣ ייצור תאי דם, מוח העצמות. העצם מהווה את מפעל החיים שלנו, בתוך העצם מתקיים ייצור תאי הדם. 

❓💡 מה הם תכונות בשלד: 
▪️קלה. 😉 צר לי לאכזב את כול אלא שתמיד אומרים "שיש להם עצמות כבדות", אבל משקל השלד הוא בין 10 ל 12 ק"ג, ושל אדם מת הוא בין 3 ל 4 ק"ג כי החלק האורגני מתפרק בתוך השלד והנוזלים מתייבשים.
▪️העצמות אינן יבשות, קיים מרקם של נוזלים, דם, לחות, עצבים, לימפות. 
▪️עד גיל 5-6 השלד הוא בכלל סחוס (מה שמסביר מדוע הילדים כול כך גמישים). באותו גיל, אין כמעט הפרשי גובה משמעותיים. לאחר גיל זה, השלד נהפך לנוקשה (לגרמי), כמו השן שהיא גם רקמה גרמית.  
▪️העצם חלולה. צפיפות העצם מבטאת את חוזק העצמות בגופנו. עם השנים העצם מאבדת מצפיפותה בצורה הדרגתית ולא מורגשת. תהליך זה מתרחש כתוצאה משינויים הורמונלים וחולי. 

הדרך לבדוק את חוזק העצמות היא בדיקה שגם מסייעת לאבחן אוסטאופורוזיס (מחלה שבה העצמות מאבדות מצפיפותן ונוטות להישבר בקלות רבה יותר מאשר עצמות בריאות). 

🧬  בדיקה של צפיפות עצם נעשית באמצעות קרני רנטגן, בדיקה בשם DEXA שבה מודדים את כמות המינרלים האחרים בעצם לעומת כמות המינרלים ברקמות הרכות.

⏳ מומלץ שנשים יעברו בדיקת סיקור ראשונה של צפיפות העצם בגיל 50, וגברים בגיל 60. 

🧬 הרכב העצמות: 
▪️מרכיב אורגני, Organic - החלק החי של העצם. החלק שיש בו חיות, לדוגמא התאים.
▪️מרכיב לא אורגני, Ano Organic - החלק היבש של העצם, החלק הסלעי, מכיל את המינירלים כמו סידן וזרחן.

‼️ קיים יחסי גומלין בין החלק האורגני ללא אורגני ובמרוצת השנים ככול שאנו מתבגרים, משתנה החלק היחסי ביניהם.

◀️ אצל ילד צעיר - יותר אורגני
◀️ אצל מבוגר - 50-50
◀️ אצל זקן - יותר אי אורגני
 
🎯 קשה מאוד לתחזק את העצמות בגוף. בחלוף השנים אנו מאבדים את מאגרי הסידן והעצמות נהיות צפופות פחות, חלולות יותר ובכך הם יותר בסיכון של לקרוס תחת עומס ולהישבר. 

🎯 בכללי, על מנת לתחזק את הגוף בצורה נכונה עלינו 1. לגרות את הרקמות, 2. לספק תזונה מתאימה, 3. לספק את הויטמינים החשובים. 

🛠️ תחזוקה של עצם
▪️גירוי - חוק וולף. העצם מתחזקת ומצטופפת בהתאם לעומס וכיוון. חיזוק עצמות יכול להתבצע ע"י אימוני התנגדות, קרי פעילות משקולות ברמות שונות. 
▪️תזונה - סידן (קלציום), אבן הבניין של עצם הוא מינרל הסידן.  1000 מ"ג ליום סידן על מנת לתחזק עצם ו 1200 מ"ג ליום סידן על מנת לבנות עצם. 99% של הסידן מופיע בעצם, בונה את העצם, שיניים.  1% נמצא בדם ועוזר להולכה העיצבית, עבודת הלב, כיווץ השריר. לעומת זאת, עודף סידן שוקע ויוצר בעיות. 
▪️הורמונים/ויטמינים
- ויטמין D (אחראי בשינוע וקליטה של הסידן בגוף).
- הורמונים: קולציטונין ו PTH. שיש יתר סידן, הורמון הקולציטונין דואג להוצאת היתר בשתן ושיש חוסר בסידן, מופרש הורמון PTH מבלוטת PTH.

שלכם
🙏
עופר לקסמן, 
יועץ בריאות, תזונה וספורט
לאוכלוסיית מנותחי קיצור קיבה ולסובלים מבעיות משקל.
#BariLifestyle #OLfitness #BariLifestyle50plusefit
#bariatric #bariatricsurgery 
#fitness #fit #workout #training #health #wellbeing #healthychoices #active #strongmind #motivation #lifestyle #exercise

#בריאות #עודףמשקל #השמנה #אימוןאישילחיים #ספורט #כושר #תזונה #תוספיתזונה #ויטמינים #סוכרת #לחץדם #קיצורקיבה #ירידהבמשקל #אימוןאישי #פעילותגופנית #בריאות #השמנה 

למען הסר ספק, התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע אינו מתייחס למוצר או טיפול, הוא אינו התוויתי, ולא מהווה המלצה רפואית, ולא מיועד להנחות את הקוראים או לשמש כהמלצה, הוראה או עצה לקורא, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי.

קרדיט לתמונה: www.pexels.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.

🚨 כיצד לצלוח מפגשים חברתיים לאחר ניתוח לקיצור קיבה

אחד האתגרים שכל מי שעובר את הניתוח לקיצור קיבה צריך להתמודד זה המפגשים המשפחתיים, החברתיים והמסיבות. אוכל תמיד מעורב במפגשים אלה...