יום שישי, 1 במאי 2020

🧠 מחשבות על היום שאחרי ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי (ניתוח לקיצור קיבה) הוא אחד הניתוחים הכירורגיים היותר ייחודיים בעולם הרפואה. 

בעוד שבהליך הכירורגי (הניתוח), קיימת הקפדה על אותם עקרונות כשל ניתוחים אחרים, תהליך טרום הניתוח והתהליך שהמנותח עובר אחרי הניתוח שונים לחלוטין!

לדעתי, כול ההתנהלות שלאחר הניתוח, שאורכת בדרך כלל שנה וחצי עד שנתיים, וההגעה למשקל היעד חשובים יותר מכול מה שהמנותח עבר בתהליך טרום הניתוח - לא משנה איזה ניתוח יבוצע, זהו לא כדור קסם. 

הניתוח עצמו מהווה בסיס שיאפשר למנותח לבצע את הדרוש לשינוי אורח חיים בריא, אבל הניתוח עצמו אינו מספיק לבדו. האפקטיביות של תשתית התמיכה סביב המנותח, היא זו שתביא באמת לשינוי המשמעותי.

בנוסף, רבים מתעלמים מהרכיב הנפשי בהחלטה לעבור ניתוח בריאטרי. מרבית המנותחים ״בילו״ שנים רבות, או אפילו כל חייהם הבוגרים במאבק בהשמנת יתר. סביר להניח, כי הניתוח היא האופציה היחידה לשיפור בריאותם, אולם כאשר מגיעים לנקודה ההחלטה, חובה להבין את האחריות שמוטלת כאן על מי שעובר את הניתוח, בלי כול קשר מהם היתרונות והסיכונים שבניתוח עצמו.
.

אפשר בגדול לחלק את התהליכים לשלושה שלבים:

1. הראשון הוא שלב ההחלמה שלאחר הניתוח. זה המקום שבו מי שעבר את הניתוח מתרגל לחיות את החיים ללא חלק מהמזונות והמשקאות שהיה רגיל בעבר. 

זה גם המקום, בו מי שעבר את הניתוח  יתחיל לטפל בעצמו לאחר ששוחרר מבית החולים ויחל במסע להחלמה ולבריאות טובה יותר. 

חלק מהנושאים שיש לקחת בחשבון בתקופה זו כוללים:
1️⃣ אשפוז בבית החולים. 
2️⃣ חזרה הביתה.
3️⃣ חזרה לעבודה. 
4️⃣ טיפול נכון בפצעים ובצלקות. 
5️⃣ כאבים ואי נוחות. 
6️⃣ לוח מעקב. 
7️⃣ סימני סיבוך / מתי להרים דגל אדום. 

2. השלב השני בתהליך שלאחר הניתוח נסוב סביב תהליך הירידה במשקל ותמיכה רחבה יותר במי שעבר את הניתוח. אלה בדרך כלל השנה וחצי עד שנתיים לאחר הניתוח, וההגעה למשקל היעד. 

מי שעובר את הניתוח הבריאטרי נחשף לשלושה תהליכים משמעותיים שמשפיעים בצורה גורפת בתקופה הזו:

💡 שינויים משמעותיים בהיבט האנטומי - תלוי מאוד בסוג הניתוח אבל בגדול כול הרעיון הוא להקטין את קיבולת הקיבה, להקטין את כמות האוכל ויכולת הספיגה בגוף בכול פעם שנכנס אוכל לקיבה.

הניתוחים משפיעים לא רק באופן מכני על הגוף ביכולתו להכיל את המזון בקיבה אלא גם על פעילות המנגנונים לחילוף חומרים. זאת אחת הסיבות שבשנים האחרונות מכנים ניתוחים מסוג זה בתחום הכירורגיה, "כירורגיה מטבולית".

הניתוחים הבריאטריים השונים נבדלים ביניהם במידת היכולת להגביל את נפח האוכל ובדרך השפעתם על יכולת הספיגה ועל ההפרשה של ההורמונים בגוף ובמיוחד של מערכת העיכול.

לאחר ניתוח בריאטרי, הגוף נכנס למצב קטבולי, "קריסה". כמות האוכל הקטנה שנכנסת לגוף בוודאי לא מספיקה מבחינת ערך קלורי לספק את הדרוש לגוף על מנת לתפקד, התהליך גורם לגוף להיכנס למצב "רעב" והגוף מנסה להילחם ברעב. במצב זה הגוף מתחיל לפרק ולשרוף את המאגרים הרזרביים שקיימים בו ומכאן הירידה המהירה במשקל. 

בתהליך הראשוני שלאחר הניתוח ועד כשנה, שנה וחצי פשוט "הגוף אוכל את עצמו".

💡 שינויים משמעותיים בהיבט הפיזיולוגי - בעניין הפיזיולוגי, יש להבין שאוכלוסיית המנותחים משתייכת למבנה גוף אנדומורף - מתאר גוף שמן המאופיין בחולשה של השלד והשרירים באופן כללי. אם נוסיף לכך שאחרי הניתוח הגוף צורך כמות קטנה מאוד של קלוריות במשך זמן ארוך יחסית מה שמשפיע על הגוף לרעה בצורה קיצונית ביותר. 
רבים מהמנותחים מתלוננים על כאבים בגוף ברמות שונות אחרי הניתוח, כאבים בעצמות, בגב, בשרירים ובעצם הזנב. יש להבין שכאבים אלו נובעים כתוצאה מהשינוי האגרסיבי במשקל הגוף בפרק זמן קצר (שהוא לא תופעה טבעית). בנוסף, קיימים דיווחים על תופעות קור בצורה קיצונית וזה קשור לירידה מהירה וקיצונית של כמות מאגרי השומן בגוף וכאבים בכול הגוף הקשורים לירידה בצפיפות העצם, ירידה בצריכת הסידן הנחוץ. ירידת המשקל הדרסטית תוך זמן קצר ביותר גורמת לירידה בחוזק השרירים ובמאסה שלה. חלק מהמנותחים מתלוננים גם  על חולשה כללית וריפלוקסים (תלוי בסוג הניתוח).

💡 שינויים פסיכולוגים – חלק מאוכלוסיית המנותחים מגיע לתהליך עם תדמית ירודה מאוד, באותה נשימה, יש מנותחים שלאחר הניתוח השילו מעל 50% ממשקל גופם פתאום נראים קטנים ומצומקים, מה שמאוד פוגע בתדמית שלהם. 

אין זה נדיר שמי שעבר את הניתוח רואה את עצמו במשקל עודף, גם לאחר שהגיע ליעדיו ומרגיש נהדר.  זה יכול להקשות על אורח החיים שלאחר הניתוח, וחובה לשמור על תהליך תמיכה מסודר של חברים, משפחה וליווי מקצועי קבוע. 

לאחר הניתוח החיים משתנים באופן דרמטי.  מעבר לתוכנית תזונה ופעילות גופנית בריאה יותר, המנותחים יתחילו להרגיש שונים. הם עשויים להרגיש בטוחים יותר בעצמם ועשויים לרצות להגשים פעילויות שונות שלא עשו לפני הניתוח.  כתוצאה מכך, מערכות היחסים שלהם עם המשפחה והחברים עשויים להשתנות בצורה משמעותית מאוד. 

עבור רבים, השינויים הם חיוביים מאוד. הם מתחילים לבחון הזדמנויות קריירה חדשות, להרחיב את המעגלים החברתיים ולהרגיש מידה רבה יותר של ביטחון במערכות היחסים שלהם. 

יחד עם זאת, מתברר שקיימת תופעה בקרב בני זוג בהם, אם רק אחד מהם עובר את התהליך, מתעוררות בעיות וחילוקי דעות בין בני הזוג על מערכת היחסים והחיים בכלל, בעולם כבר מצאו שם לתופעה: "גירושים בריאטריים". מהמחקרים שנעשו בנושא מתברר כי מי שהיו נשואים ,נטו להתגרש יותר לאחר הניתוח, בהתאם למשקל שהורידו לאחר הניתוח. ככל שהירידה במשקל לאחר הניתוח אגרסיבית יותר, כך עלתה הסבירות לגירושים. באותה נשימה , מטופלים רווקים שעברו את הניתוח נטו למצוא זוגיות ולהתחתן לאחר הניתוח מהר יותר מאלו שלא עברו את הניתוח, נישואים בריאטרים. 

חלק מהנושאים שעלינו לקחת בחשבון בתקופה זו כוללים:
1️⃣ התקדמות וקצב ירידה במשקל לאחר הניתוח. 
2️⃣ תזונה נכונה לאורך התקופות השונות שלאחר הניתוח. 
3️⃣ ידע בנושא תזונה נכונה. 
4️⃣ תוספי ויטמינים. 
5️⃣ פעילות גופנית. 
6️⃣ שינוי במערכות היחסים שלכם. 
7️⃣ קבוצות תמיכה. 
8️⃣ שתיית אלכוהול ועישון. 
9️⃣ בדיקות רפואיות תקופתיות וליווי מקצועי. 

3. השלב השלישי הוא שלב התחזוקה לטווח הארוך. זה מגיע בערך שנה וחצי עד שנתיים לאחר הניתוח ואמור להכיל את הכלים לאפשר למנותחים לשמור על המשקל התקין לשארית חייהם. 

שמירה על המשקל יכולה להיות פשוטה אם מקיימים את ההנחיות לאחר הניתוח, אם לוקחים אחריות ומשנים את הרגלי החיים, שבפועל הביאו למשקל החריג, ובאותה מידה יכולה להיות קשה מאוד אם לא ממלאים אחר ההמלצות ולא לוקחים אחריות.

דגשים עיקריים בתקופה זו כוללים:
1️⃣ כניסה להריון לאחר הניתוח
2️⃣ בעיות דימוי גוף
3️⃣ הסרת עודפי עור
4️⃣ ניתוחים קוסמטיים לעודפי עור
5️⃣ תמיכה בתזונה לטווח ארוך ושמירה על פעילות גופנית
6️⃣ חזרה למשקל קדם הניתוח
7️⃣ הצלחה בשמירת המשקל לטווח ארוך

יש להבין היטב את אורח החיים והשינויים שחווים לאחר הניתוח כדי להצליח בתהליך. וודאו שאתם מוכנים לתהליך - לרדת במשקל ולהיות בריא זה איזון בין המצב הפיזי, הפסיכולוגי והמנטלי. 

המפתח להצלחה הוא בנחישות קבלת ההחלטה ובהתמדה בשינוי אורח החיים הכולל אכילה נכונה, פעילות גופנית סדירה, הפסקת עישון (למי שמעשן) ומעקב רפואי ומקצועי מסודר!

למאמרים נוספים, מוזמנים להמשיך לעקוב אחרי. 

בריאות 👍💪

שלכם
🙏
עופר לקסמן, 
יועץ בריאות, תזונה וספורט
לאוכלוסיית מנותחי קיצור קיבה ולסובלים מבעיות משקל.
#BariLifestyle #OLfitness #BariLifestyle50plusefit
#bariatric #bariatricsurgery 
#fitness #fit #workout #training #health #wellbeing #healthychoices #active #strongmind #motivation #lifestyle #exercise

#בריאות #עודףמשקל #השמנה #אימוןאישילחיים #ספורט #כושר #תזונה #תוספיתזונה #ויטמינים #סוכרת #לחץדם #קיצורקיבה #ירידהבמשקל #אימוןאישי #פעילותגופנית #בריאות #השמנה 

למען הסר ספק, התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע אינו מתייחס למוצר או טיפול, הוא אינו התוויתי, ולא מהווה המלצה רפואית, ולא מיועד להנחות את הקוראים או לשמש כהמלצה, הוראה או עצה לקורא, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי.

קרדיט לתמונה: www.pexels.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.

🚨 כיצד לצלוח מפגשים חברתיים לאחר ניתוח לקיצור קיבה

אחד האתגרים שכל מי שעובר את הניתוח לקיצור קיבה צריך להתמודד זה המפגשים המשפחתיים, החברתיים והמסיבות. אוכל תמיד מעורב במפגשים אלה...